Безбар’єрність – це філософія суспільства без обмежень. Це про внутрішню готовність створювати середовище, у якому буде комфортно всім.
Безбар’єрність – нова суспільна норма, що потребує змін у нашій свідомості, зокрема відмови від стереотипних суджень і узагальнень. Для її утвердження важливо проводити інформаційні, просвітницькі та заохочувальні заходи, які допоможуть покращити існуючу комунікативну етику.
У 2021 році була прийнята Національна стратегія зі створення безбар’єрного простору в Україні https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/366-2021-%D1%80#Text
Побудова безбар’єрного середовища повинна є одним із ключових принципів післявоєнної відбудови.
Довідник безбар'єрності - гід з коректного спілкування, у якому зафіксовані нові норми безбар’єрної мови. Він створений за ініціативою першої леді України Олени Зеленської у співпраці з ГО Безбар'єрність,
іншими громадськими організаціями, правозахисниками, психологами, батьками, що виховують дітей з інвалідністю, українськими та міжнародними експертами.
Структура Довідника включає в себе розділи:
Складові безбар'єрності
Правила мови
Словник
Безбар'єрний календар
Етика взаємодії з різними людьми
Ілюстрації
У воєнний час
Взаємодія у періоди стресу
Люди з досвідом війни. Гідність. Взаємодія
Безбар'єрні події
Розділ “Складові безбар’єрності” простою та доступною мовою розкриває, що таке бар’єри, стереотипи, інклюзія, залучення, недискримінація, толерантність, прийняття, доступність, гендерна рівність, універсальний дизайн тощо.
У розділі “Правила мови” наведені та пояснені принципи безбар’єрної мови – мови, у якій відсутні слова, фрази, що демонструють упереджене, стереотипне або дискримінаційне ставлення до людини.
У розділі “Словник” зібрані поняття, які некоректно вживати стосовно різних людей. Тут пропонуються варіанти, як говорити правильно і пояснюється, чому саме так.
Розділ “Безбар’єрний календар” розповідає про важливі дати, визначні і пам’ятні дні та пояснює, як їх відзначати, та коли привітання є недоречними.
Громадська організація "Безбар'єрність" – виконавчий партнер ініціативи першої леді Олени Зеленської «Без бар’єрів», спрямованої на створення рівних можливостей для всіх українців.
Після повномасштабного вторгнення Росії ще одним фокусом діяльності організації стала адвокація змін у сфері ментального здоров’я як на рівні держави, так і суспільної свідомості.
Громадська організація «Безбар’єрність» є імплементаційним партнером Всеукраїнської програми ментального здоров’я.
Безбар’єрність — це мозаїка у масштабі всього суспільства.
Вона складається з багатьох речей: великих і маленьких.
Це і зручність наших міст, і коректне спілкування з людиною незалежно від її особистих рис, і турбота про психічне здоров’я.
Це доступна освіта, культура та працевлаштування для людей будь-якого віку.
Та усі ці напрями об’єднує головна ідея — людина у центрі.*
* Матеріали ГО "Безбарєрність"